Masz ochotę porozmawiać o jodze, traumie, zrównoważonym fitnessie, terapeutycznej pracy z ciałem?

A może tropisz tabu albo lubisz wykurzać modne fikcje i półprawdy?
Czy jeszcze coś innego świta Ci w głowie?

Napisz na carolina@punkjoginka.pl, uwielbiam pomysły i robienie rzeczy razem!

Znajdziesz tu linki do tekstów, wywiadów i audycji, w których miałam przyjemność gościć.

Zacznijmy reportażem TVN o jodze świadomej traumy, która wspiera psychoterapię!

Nadchodzące

V Krajowa Konferencja Psychologii Klinicznej „Psychologia kliniczna w czasach nie-pokoju”

Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

23-25 listopada 2023

„Joga dla CPTSD – dowody kliniczne i możliwości uzupełniania terapii traumy w świetle wdrażania ICD-11”

Ocenię aktualny stan badań na temat jogi w kontekście leczenia PTSD, CPTSD i traumy złożonej. Wskażę model o dowiedzionej klinicznie skuteczności, tworzony w oparciu o nowoczesną wiedzę w dziedzinie psychotraumatologii, neuronauk oraz terapii traumy. Model ten zorientowany jest na potrzeby osób z doświadczeniem traumy złożonej, relacyjnej i rozwojowej oraz chronicznego PTSD. Dostępność takiej interwencji może być szczególnie istotna w obliczu nowych potrzeb wynikających z wyodrębnienia CPTSD w aktualnie wdrażanej klasyfikacji ICD-11.

Na koniec opowiem o przeciwwskazaniach do pracy z jogą oraz konieczności szczególnych adaptacji jogi w kontekście psychologii klinicznej. Zarysuję też potencjał jogi we wspieraniu terapii traumy: obszary, formaty oraz konteksty zastosowań jogi jako interwencji niezależnej lub włączonej w programy organizacji pomocowych i placówek ochrony zdrowia.

Ogólnopolska konferencja „Wokół problematyki zdrowia psychicznego: aktualne problemy, dylematy i wyzwania”

Uniwersytet Warszawski, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Klinika Psychiatrii Sądowej

24 maja 2023

„Praca z ciałem po doświadczeniu traumy. Ryzyko, nadzieja i możliwości terapeutyczne oparte na dowodach”

Czołowi praktycy i badacze traumy psychologicznej od lat postulują włączenie pracy z ciałem do psychoterapii, a oparte na ciele podejścia zyskują w Polsce coraz większą popularność, także jako oddziaływania ukierunkowane na traumę.

W prezentacji opowiem, dlaczego praca z ciałem może stanowić istotne klinicznie uzupełnienie psychoterapii oraz dlaczego osoby w kryzysie zdrowia psychicznego coraz bardziej jej poszukują. Zakreślę także, dlaczego to coraz bardziej istotne, by przedstawiciele zawodów medycznych i psychoterapeutycznych orientowali się w zarówno w możliwościach tego rodzaju pracy, jak i w niebezpieczeństwach, które może ze sobą nieść.

Dokonam również przeglądu dostępnych w Polsce ofert terapeutycznej pracy z ciałem oraz ich jakości. Swoje stanowisko oprę na wiedzy teoretycznej i doświadczeniu praktycznym, oddam także głos osobom, które przetrwały traumę i które podzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami jako odbiorcy pracy z ciałem.

Na koniec podam przykład Jogi świadomej traumy jako opartej na dowodach interwencji opartej na ciele i uważności dla osób z doświadczeniem traumy złożonej, rozwojowej, CPTSD i odpornego na leczenie PTSD. Przedstawię stan przełomowych badań nad jej skutecznością, dla których kamień węgielny położył dwadzieścia lat temu psychiatra Bessel van der Kolk. Wspomnę także o nowych możliwościach terapeutycznej pracy z ciałem, które wchodzą na Zachodzie w fazę badań pilotażowych.

Posłuchaj

Carolina Const o odzyskiwaniu ciała, które przetrwało traumę
Podcast „Sznurowadła myśli”

Wystąpienie u Kamy, z którą ramie w ramie przemierzamy meandry psychologii w siostrzeńskiej sztamie, było wzruszeniem i dziką frajdą. Taka jest też ta audycja!

„Czym różni się PTSD od traumy złożonej, relacyjnej, zaniedbania? Na czym polega dysocjacja i co dzieje się z ciałem, które przetrwało traumę? Dlaczego magiczne techniki uwalniania traumy nie działają? I czy opresyjna przestrzeń społeczna może być źródłem traumy?

Porozmawiałam z Caroliną Const, pierwszą w Polsce joginką świadomą traumy, certyfikowaną przez sławne amerykańskie Centrum Traumy (założone przez Bessela van der Kolka), a prywatnie moją koleżanką ze studiów z psychologii. Dominantą naszej rozmowy było ciało, odcięcie się od czucia i przywracanie poczucia bezpieczeństwa w ciele poprzez m.in. jogę świadomą traumy jako doskonałe uzupełnienie tradycyjnej psychoterapii.

Carolina z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiedziała o tym, jak współczesne badania naukowe rozwijają się w kierunku lepszej diagnostyki i klasyfikacji różnych rodzajów traumy. Używając niezwykle wzmacniającego języka, opisała także własną pracę z osobami z doświadczeniem traumatycznym i nakierowała, jak wspierać je na drodze do odzyskania spokoju w ciele. Dziękuję za Twój głos. Zapraszam.

 

#9 Antystresowe pogadanie: Carolina Const
Podcast „Facetka od stresu”

Bardzo trudno było nam z Agą Ewald nie nagrać wielogodzinnego materiału. O czym gadają od serca dwie wystrzałowe babki – jedna od stresu, druga od stresu traumatycznego i powrotu do ciała? O czułym buncie, punku na macie i doświadczeniach Agi z naszej olsztyńskiej, ciałoczułej jogi w parku. „Jesteś olsztyńskim freakiem!” – tak skończyłyśmy i był to najcudniejszy komplement. A słowami Agi:

„Był lipiec tego roku. Skroluję fejsa i nagle wpada do mnie zaproszenie na jogę w parku.
Czytam opis, właściwie łapczywie chwytam każde słowo: było o robieniu rzeczy po swojemu, było o odnajdywaniu komfortu w naszych dziwnościach, było o powrotach do siebie.
Było też o bezwstydnym odpoczynku. Ja musiałam tam być. Zwinęłam matę i pognałam do tego parku, chcąc poznać przede wszystkim JĄ. Ciałoczułą joginkę.Kładę się w nieskoszonej trawie, słońce zaczyna grzać niemiłosiernie, jakaś mrówka biega mi po nodze i nagle słyszę – podążaj za mną – jeśli tylko masz na to ochotę.
Potem Usłyszałam spróbuj – jeśli akurat dzisiaj Twoje ciało tego potrzebuje. To twoja joga.
To twoja joga… tak powiedziała do mnie Carolina Const, którą dzisiaj goszczę w antystresowym pogadaniu.
Carolina jest pierwszą polską instruktorką jogi świadomej traumy, jest autorką antykryzysowych relaksacji i medytacji. Carolina gości na radiowych antenach i publikuje w szanowanych czasopismach poświęconych jodze i psychologii.

A o czym w naszym pogadaniu?
– o traumie,
– o jodze,
– o buncie,
– o ciałoczułości,
– o nas, o naszym dzieciństwie,
– i o tym, że czasami trzeba wejść w życie z „glana”

Posłuchaj.
Wszystko dla Twojego (świętego) spokoju.

 

„Bliższe spotkania”
Radio Olsztyn
Joga świadoma traumy w audycji Agnieszki Lipczyńskiej. |

część I  |  część II  | część III  |  część IV

 

W związku z życiem:
JOGA dla zdrowia psychicznego.

Z Agnieszką Piekarską rozmawiamy o zrównoważonym fitnessie, o tym że trauma nie zawsze wygląda tak, jak to sobie wyobrażamy i dlaczego to tak ważne, by odpowiednią jogą dostrajać się na powrót do komunikatów w naszym ciele.

część I
część II

 

„Rejon Ruchu”
Polskie Radio: Podcasty

Antykryzysowa joga.

Na antenie podcastu Kariny Terzoni rozmawiamy o tym jak adrenalinowa wymiataczka wylądowała na jogicznej macie i jak Jogą świadomą traumy pomagamy „odplątać” bodźce płynące z ciała, by znów stało się naszym przyjacielem. Oczywiście – hatha jogą ;)

 

„Rozbiegani”
Program Czwarty Polskiego Radia

Gościnnie u Kariny Terzoni na motywujący start w 2021 – i na chwilę uśmiechu nad szerokim łukiem między fitnessem i kettlami a jogą, Skandynawią a Polską.

 

„Strefa Prywatna”
Program Czwarty Polskiego Radia
Joga świadoma traumy w audycji Jakuba Jamrozka.

część I 
część II

Poczytaj

HelloZdrowie:
Joga świadoma traumy pozwala odzyskać dostęp do ciała i poczuć się w nim bezpiecznie.

Czaderska rozmowa z Barbarą Dąbrowską-Górską o ciele, traumie i alternatywnych metodach, które stosowane z głową mogą przynieść dobro, a bez niej – cóż, okazać się dość śliskie. Pójdź za ciekawością dietetyczki, której posty i postawa przypominają mi czasem bardziej o uważności, niż jogowe strony ;) Basię znajdziesz na jej stronie: barbaradabrowska.pl.

 

Ofeminin.pl/Onet.pl:
Pułapki na drodze do ciałopozytywności. Jak ich uniknąć, aby cieszyć się sobą?

Temat ciałopozytywności budzi dziś żywe emocje i skłania do dyskusji. Sceptycy wątpią w jej autentyczność, a entuzjaści wieszczą nadejście nowej ery pogodzenia się z ciałem. Zamiast opowiadać się po jednej ze stron, spróbuję odpowiedzieć na inne, często pomijane pytanie. Jak to możliwe, że mimo debaty wokół ciałopozytywności, dla wielu z nas relacja z własnym ciałem nadal jest kłopotliwa?
Ten tekst to refleksja z mojego własnego doświadczenia i rozmów z Wami – podczas wywiadów przed zajęciami, po zajęciach i przy innych okazjach. Jak ułatwić sobie drogę do tego, by czuć się jak w domu we własnym ciele? I jak nie wjechać z ciałopozytywności w grę pozorów? Przekonajmy się razem ;)

 

Magazyn Yoga:
(portal, który powstał w miejsce drukowanego Yoga&Ayurveda)
Paradoks panaceum: Kiedy joga nie bywa złotym środkiem.

Piszę o tym, że praktyka jogi, joga nidry, relaksacji czy medytacji może przynieść całe spektrum doświadczeń – nie tylko te błogo pozytywne – i dlaczego trzeba o tym mówić, byśmy mieli szansę bezpiecznie i z korzyścią dla siebie sięgać po te praktyki.

 

Made In – Warmia & Mazury:
Siostry Luny

Z Beatą Waś odbyłyśmy piękną rozmowę do numeru o… Współczesnych wiedźmach! Jaram się jak zapałka Wednesday Addams ;) Jaką jestem healerką? Jak odczuwam ranę wiedźmy – witch wound? I wiele, wiele więcej z mojej symbolicznej, intuicyjnej i jungowskiej strony.

„Księżyc stał się metaforą tego miejsca – tłumaczy joginka. – Inspiruje, aby zaakceptować w sobie i pozwolić na odczuwanie wszystkich faz: ciemności, przejścia, pełnego blasku. Bo nie ma złych emocji, każda jest naszym przewodnikiem w rozpoznaniu prawdziwych przyczyn, np. smutku czy gniewu. W Sister Moon celebrujemy swoje „dziwności” i ciekawimy się nimi. Joga pozwala nam odnaleźć kontakt z ciałem, dojść do prawdy o sobie. A grupa daje akceptację, ukojenie i poczucie wspólnoty.”

 

Uroda Życia:
Osoby z traumą od ciała zazwyczaj chcą się odgrodzić. Pomoc może im przynieść Joga świadoma traumy.

Z Kamilą Geodecką rozmawiamy, jak wrócić do swojego ciała po traumie z pomocą hatha jogi.

Konferencje

Ogólnopolska konferencja „Joga dla zdrowia. Terapeutyczne aspekty praktyk psychosomatycznych – teoria, praktyka i obrazowanie”
Pracownia Badań nad Jogą (Uniwersytet Wrocławski), Pracownia Badań nad Współczesną Literaturą Hindi im. H. R. Bachchana (Uniwersytet Wrocławski), Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Zakład Nauk Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
19-21 czerwca 2023

„Joga i trauma – co wiemy o klinicznej skuteczności jogi dla PTSD, CPTSD i traumy złożonej?”

Potencjał jogi we wspieraniu dobrostanu psychicznego wzbudza od lat żywe zainteresowanie. Coraz częściej wykorzystuje się ją także jako oddziaływanie wspierające leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi. Jednocześnie interwencje psychiatryczne i psychoterapeutyczne napotykają na problemy w leczeniu lub ich dostępność bywa ograniczona. Potrzebujący zwracają się wówczas chętnie ku metodom alternatywnym, w tym ku jodze. Z kolei media chętnie podchwytują połączenie „joga i trauma”. A jak to jest naprawdę?

W prezentacji dokonam przeglądu i oceny aktualnego stanu badań na temat jogi w kontekście leczenia PTSD, CPTSD i traumy złożonej. Wskażę modele o dowiedzionej klinicznie skuteczności, tworzone w oparciu o nowoczesną wiedzę w dziedzinie psychotraumatologii, neuronauki oraz terapii traumy. Zarysuję także potencjał jogi oraz wyzwania, przed którymi staje w obliczu skutków traumy. Na koniec uargumentuję postulat szczególnych adaptacji jogi w kontekście psychologii klinicznej.

 

4th Annual Conference on Trauma & Embodiment
at Center for Trauma and Embodiment

4. Konferencja o traumie i ucieleśnieniu
2-4 kwietnia 2023

Na zaproszenie prestiżowego Centrum Traumy i Ucieleśnienia w Bostonie, ośrodka kliniczno-badawczego założonego przez Bessela van der Kolka, będę opowiadała o swoich doświadczeniach z dwuletniej pracy z modelem jogi świadomej traumy (Trauma Center Trauma-Sensitive Yoga) i najbliższych mi refleksjach. Każda z nich to Wasze bicie serca i słowa oraz doświadczenia, którymi mi zaufaliście. Dziękuję i obiecuję, że oddam im sprawiedliwość w gronie światowej klasy pionierów, praktyków oraz badaczy jogi i traumy. O czym będę mówić?

„Ku pełni: Somatyczny aspekt „odmieszania” zdysocjowanych obszarów ciała poprzez jogę”
„Towards wholeness: The somatic aspect of „unblending” dissociated parts in the body through yoga.”

Czy koncept Janiny Fisher „odmieszania” zdysocjowanych części osobowości osób, które przetrwały traumę, może być użyteczny poza kontekstem psychoterapii? To możliwe! W tej sesji opowiem, jak wcielam ten model w działanie, prowadząc zajęcia Jogi świadomej traumy (TCTSY). Robię to na dwojaki sposób: pierwszy, by wyjaśnić, jak TCTSY stwarza warunki, by odzyskać ciało po traumie, a drugi – jako narzędzie asystowania uczestnikom zajęć w orientowaniu się w ich własnym cielesnym doświadczeniu, przezwyciężaniu alienacji we własnym ciele, by ostatecznie zbliżyć się do samoakceptacji, samomiłości i poczucia siły. Proces ten zilustrują dwa studia przypadku oraz pojedyncze refleksje osób uczestniczących.

 

18. Ogólnopolska konferencja „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
19.10.2021

Na zaproszenie Fundacji opowiadałam o jodze świadomej traumy jako opartej na ciele interwencji dla traumy złożonej i rozwojowej. Treści plus: zastosowanie dla osób nieletnich, społeczny kontekst traumy & ciało jako narzędzie przeciwdziałania opresji.